Long Island Wrestling Association

 

Donate to Support
the LIWA

Contacts

Association Office
LIWA
PO Box 368
Oakdale, NY 11769


Webmaster
Steve Meehan
rsmeehan1@verizon.net

 
  

 

Lead Stories

 

January 24, 2014
• 7th Annual Kathy Wagner Memorial Youth Tournament at Eastport-SM - 1-8th February 8, 2015 - Online registration only by Tue Feb 3

January 23, 2014

• Shoreham-Wading River Wrestler's Biggest Move Comes Off the Mat

January 22, 2014

• Injuries Force Dutton to End U-M Career

January 21, 2014

• Section 8 Dual Meet Championship Info (Pigtails [1 Mat] 5pm at higher seed, Preliminaries [1 Mat] 7pm at higher seed, Quarterfinals [4 Mats] 11am at Clarke HS, Semifinals [2 Mats] 2pm at Clarke HS, Finals [1 Mat] 4:30pm at Clarke HS)
• Registration for Bethpage Youth Tournament has been closed as of Noon Wednesday 1/210/2015

January 20, 2014

• Section 11 D1 Individual Ranking as of 1-20-15

January 19, 2015

• Due to a Cancellation Saint Joseph by the Sea (CHSAA Staten Island) Has an Opening for their Senior Night Dual Meet this Friday January 23, 2015
• Section 11 D1 Team Dual Meet Ranking as of 1-19-15
• Section 11 D2 Team Dual Meet Ranking as of 1-19-15

January 18, 2015

• Gary Mimms Massapequa Youth Tournament Results

January 16, 2015

• Section 11 Dual Meet Championship Bracket

January 15, 2015

• Hewlett HS is Looking for a Varsity Match (JV in addition can be accomodated if desired) in January

January 14, 2015

• Sachem East Kid Wrestling Tournament ***Date Change*** February 1, 2015 - *** See attached flyer***
• Lindenhurst Youth Tournament Results
• Hofstra Faces Binghamton at the NYAC Friday Night at 6:30PM

January 13, 2015

• Section 11 D1 Team Dual Meet Ranking as of 1-7-15
• W.B. Mason Coaches Report with Dennis Papadatos. 
Hofstra vs Binghamton this Friday at the NYAC at 6:30PM
• This Sunday "Take Down Cancer Match" East Islip vs Hauppauge at 10AM and LIU Post vs Seton Hill at 12 Noon at LIU Post

January 8, 2015

• 12th Annual Gary Mims Massapequa Youth Wrestling Tournament at Massapequa HS January 18, 2015 - Online registration date extended to 12 Noon Thursday January 15
• Section 8 D1 Individual Ranking as of 1-7-15

January 7, 2014

• Section 11 D1 Individual Ranking as of 1-7-15

January 6, 2015

• Section 11 D2 Individual Ranking as of 1-4-15
• Sachem East Kid WC Youth Round Robin Tournament January 25, 2015
• 9th Annual Richie Anderson Memorial Youth/Middle School Wrestling Tournament at Shoreham-Wading River HS March 7, 2015

January 5, 2015

• State Wide CHSAA Individual Ranking as of 1-4-15
• Mike Fitzgerald Wrestling Room Dedication at Hampton Bays Tuesday January 6 at 5PM

January 3, 2015

• Regional Qualifying Dates and Locations for NY-USAW State Folkstyle Championship
• Long Island Open at Nassau CC Results

December 30, 2014

• Huntington Sitting in 5th After Day 1 at the Windsor Christmas Tournament
• Hofstra Wins Lock Haven Invitational With Four Champions

December 29, 2014

• Battle for the Belt - 3rd Annual Burnt Hills Jeff Blatnick Memorial Youth Tournament February 8, 2015

December 26, 2014

• Matt's Corner - Too late for Christmas But Still A Good List for Gift Choices

December 24, 2014

• Section 8 D2 Individual Ranking as of 12-24-14

December 22, 2014

• Hofstra Tops Maryland, Falls To Bucknell In The Grapple At The Garden
• Hofstra Coach Dennis Papadatos After The Grapple At The Garden

December 20, 2014

• East Islip Kid Tournament - K-8th January 11, 2015
• Johnny Brush, the 32-year-old Marine on LIU Post's wrestling team, is a 'true leader'

December 18, 2014

• Hofstra Preps For Maryland And Bucknell In The Grapple At The Garden Sunday
• Kellenberg Memorial HS has Openings for Two Teams in the Solosky Memorial Tournament on January 17th, 2015

December 17, 2014

• State Wide CHSAA Individual Ranking as of 1-21-14
• Section 8 D1 Individual Ranking as of 12-17-14

December 15, 2014

• Section 11 D1 Individual Ranking as of 12-15-14
• Fri Dec 19 5:30PM - Hills East Alumni night vs Hills West

December 11, 2014

• 8th Annual Lindenhurst Youth Wrestling Tournament January 11, 2015

December 10, 2014

• Northeast Journeymen / ASICS Duals Moved to November 14-15th Weekend in 2015
• 2014 Journeymen / ASICS Northeast Duals Highlights

December 8, 2014
• Sachem Takesdown Cancer In Memory of Paul Di Iorio

December 5, 2014

• Sachem 3-Style WC "Friendly" Kid Invitational Tournament January 11, 2015
• 12th Annual Gary Mims Massapequa Youth Wrestling Tournament at Massapequa HS January 18, 2015
• Harborfields is Looking for a JV Wrestling Coach - Immediate Opening Starting On 12/15/14

December 3, 2014

• Commack HS is Looking for a Tournament on January 17th, 2015

December 1, 2014

• West Islip Youth Tournament December 29, 2014
• Valley Stream South is Looking for One Team for their Paul P. Grammatico Tournament on December 13, 2014
• Hofstra Tops EIWA Foe Sacred Heart At The Northeast Duals

More .....

 

 

 

 

 

 
 


2014-15 Wrestler of the Week

Wrestler of the Week: Each week of the season that competition takes place we will attempt to name a Wrestler of the Week.  You can send your nominations with detailed reasons for your nomination to WOW@longislandwrestling.org.

Senior, Ben Lamantia of St. Anthony’s has been selected as the LIWA Wrestler of the Week.

This past weekend, Ben became the first wrestler from NY to place at the always competitive Escape the Rock Tournament in Pennsylvania when he claimed 3rd at 126 pounds. His bracket included 3 nationally ranked wrestlers, and he recorded wins over Ryan Friedman (multiple time Prep AA, NHSCA AA and Fargo AA, as well as Pennsylvania 5th place finisher, Jacob Lizak.


Week 5 - Jakob Restrepo of Sachem East
             Edwin Rubio of John Glenn


Week 4 - Anthony Sobotker of North Babylon


Week 3 - Tommy Cox of Deer Park


Week 2 - Jake Einbinder of Bethpage
                 Elias Kokalis of Great Neck South


Week 1 - Rick Stamm of Division


Shirts being given out

We will get them to the Wrestlers of the Week as soon as we can.

 

College Schedule


Sat Jan 31 10AM - Sullivan CC & Cortland @ Nassau CC

Sun Feb 1 1PM - Rider @ Hofstra (Phys Ed Center, Old Gym)

Sat Feb 7 Noon - Cornell @ Hofstra (Phys Ed Center, Old Gym)

Sat Feb 7 9:30AM - All Academy Championships @ USMMA Kings Point

Thur Feb 12 7PM - East Stroudsburg @ LIU Post

Sat Feb 21 6PM - Cortland (NCWA) @ Stony Brook (Senior Night)

Sun Feb 22 Noon - Virginia Tech vs Hofstra (Phys Ed Center, Old Gym)

 

HS Missing Results

When you see a team remain here after the date it means I didn't get the result.


 

Wed Dec 17

5:00PM VS Central at Port Washington


Sat Dec 20

8:30AM North Shore Duals

(Clarke, Garden City, North Shore, Sachem East B)

9:00AM David Bloom Memorial Duals at Wantagh

(Bishop Hendriken-RI, Cumberland-RI, Hewlett, Plainview, Roosevelt, Sachem North, Wantagh)

9:00AM Jericho Cup Duals

(Carle Place/Wheatley, Cold Spring Harbor, Hills West, Jericho, Miller Place, Port Jefferson, Uniondale, William Floyd)

9:00AM Terry Haise Duals at Freeport

(Commack, East Islip, East Meadow, Freeport, MacArthur B, Westbury)

9:00AM Doc Fallot Duals at Hampton Bays

(Centereach, East Hampton, Hampton Bays, Miller Place, West Babylon, ?)

9:00AM Kings Park Duals (MS)

(Babylon, Benjamin Cardozo-PSAL, Farmingdale, Kings Park, Northport, Patchogue-Medford, Sachem East
ROUND 3 - Kings Park vs Lindenhurst, Babylon vs Cardozo; ROUND 4 - Lindenhurst vs Cardozo)

9:00AM Grapple at the Garden Tournament at Clarkstown South

(Clarkstown South-Sec 1, Colonie-Sec 2, Columbia-Sec 2, Eastport-SM, Hasbrouck Heights-NJ, John Glenn, Long Beach, Long Branch-NJ, Nutley-NJ, West Milford-NJ)


Sun Dec 21

8:00AM Grapple at the Garden Tournament Finals at MSG (Top two finalists from Day1 in NYC and Clakstown South sites)

 

Sun Jan 4

9:00AM U-E Duals

(Brockport-Sec 5, Burnt Hills-Sec 2, Fulton-Sec 3, John Glenn, MacArthur, Massapequa, Mattituck, Minisink Valley-Sec 9, Monroe-Woodbury-Sec 9, Rocky Point, Shenendehowa-Sec 2, Union-Endicott-Sec 4, Wantagh)
Get U-E Schedule and Results Here


Tue Jan 6

6:15PM Syosset at Hempstead


Wed Jan 7

4:30PM Great Neck North at Division

4:30PM Roosevelt at VS North


Sat Jan 10

9:00AM Cove Cup Round Robin at Glen Cove

(Bellport, Glen Cove, Mineola, Monsignor Farrell, Newfield, Valley Stream Central)

9:00AM Patrick Butler Duals at Seaford

(Calhoun, Long Beach, Oceanside, Seaford, Uniondale)

9:00AM South Side Duals

(Lawrence, Sewanhaka East, South Side, St. Joes by the Sea-CHSAA)

9:00AM Jericho Round Robin Duals

(Hicksville, Jericho, Oyster Bay, Port Washington)

9:00AM Clarke Duals

(Baldwin, Clarke, Holy Trinity, Roosevelt)

9:15AM Eastern States at Sullivan CCC

(Bellmore-JFK, Bethpage, Chaminade, Commack, Deer Park, Eastport-SM, Farmingdale, Garden City, Hauppauge, Hewlett, Islip, John Glenn, Locust Valley, Long Beach, Longwood, MacArthur, Mattituck, Mepham, North Babylon, Plainview, Port Jefferson, Rocky Point, Sachem East, Shoreham-WR, Southampton, South Side, Syosset, Walt Whitman, Wantagh, Ward Melville, William Floyd) * Most teams only send a few wrestlers

 

Wed Jan 14

4:30PM Hempstead at Freeport Freeport

4:00PM Rocky Point at Harborfields

 

Fri Jan 16

6:00PM Eastport-SM at Rocky Point

Sat Jan 17

8:00AM Sewanhaka West Duals at Elmont Memorial

(Cardoza-PSAL, Hicksville, Lindenhurst, Mineola, Sewanhaka West, Springfield Gardens-PSAL)

9:00AM Battle at the Harbor Duals at Cold Spring Harbor

(Calhoun, Carle Place/Wheatley, Cold Spring Harbor, Jericho, Lawrence, Lynbrook, Manhasset, Port Jefferson, Shoreham-WR, Syosset, Uniondale, Westbury)

9:00AM Farmingdale Dbl Dual

(Bellmore JFK, Exeter-West Greenwich-RI, Farmingdale, Island Trees, Long Beach, MacArthur, Oceanside, Sewanhaka East, VS South, Walt Whitman)

9:00AM Oyster Bay Duals

(Bellmore JFK, Chaminade, Oyster Bay, Plainview)

10:00AM Harold Earl Duals at VS Central

(Clarke, East Islip, East Meadow, Mepham, Seaford, South Side, VS Central, VS North)

 

Wed Jan 21

4:30PM VS North at Lynbrook

6:00PM Hewlett at Bethpage

6:00PM Hicksville at Baldwin

7:00PM Manhasset at Plainedge

 

Thu Jan 22

4:30PM Port Washington at Locust Valley

5:30PM Mineola at Clarke

6:30PM Levittown Division at North Shore (MS)

 

Fri Jan 23

5:00PM Plainview JFK at VS Central

6:00PM Garden City at Bethpage

6:00PM Kellenberg at Baldwin (MS)

6:00PM VS North at Jericho

7:00PM Hicksville at Island Trees

4:00PM Stony Brook at Hampton Bays

5:00PM Babylon at Southampton

5:45PM Harborfields at Sayville

6:00PM Rocky Point at Comsewogue

6:00PM Ward Melville at Longwood

6:30PM Riverhead at Newfield

Sat Jan 24

8:30AM Busby Classic Duals at Port Washington

(Bellmore JFK B, Graet Neck North, Mineola, Mt. Hope-RI, North Shore, Port Washington)

9:00AM Baldwin Duals at Baldwin MS

(Baldwin, Freeport, Great Neck South, Lawrence, Mepham, North Babylon, Sewanhaka West)

9:00AM Hall of Fame Duals at Bellmore JFK

(Bay Shore, Bellmore JFK, Bethpage, Jericho, Seaford, Walt Whitman)

10:30AM Herricks Tournament (Comm Ctr)

11:00AM Commack at Island Trees

12:00PM Hewlett at MacArthur

9:00AM Hills East Duals

(Commack, Hampton Bays, Harborfields, Hills East, Kellenberg)

9:00AM Lindenhurst Round Robin

(Babylon, Bayport-Blue Point, Brentwood, Holy Trinity, John Glenn B, Lindenhurst, West Babylon)

9:00AM Stony Brook at Delaware

9:30AM EIABC Duals at East Islip

(Copiague, East Islip, Grand Street Campus-PSAL, John Glenn, Longwood, Massapequa, Rocky Point, Ward Melville)

10:00AM Commack at Island Trees

9:00AM Rondout Valley Duals

(Arlington-Sec 1, Ausable Valley-Sec 7, Chaminade, Goshen-Sec 9, La Salle-Sec 2, Monroe-Woodbury-Sec 9, Oneonta-Sec 9, Rondout Valley-Sec 9, Tri-Valley-Sec 9, Unatego-Sec 4)

11:30AM Msgr. Farrell & Hauppauge at St. Anthony's 

 

Directions

Updated Oct 21, 2008

 

WANTED

Looking to collect any old Section 8 or Section 11 County Wrestling Tournament programs and filled in brackets. Also looking for past NYSPHSAA State Tournament programs and NCAA Wrestling Championship programs. If you have been looking to clean out your attic or garage and don't know what to do with your old programs here is the answer. Mail them to Steve Meehan PO Box 368, Oakdale NY 11769 or drop them off @ 117 Dale Dr, Oakdale NY 11769 or give me a call and I'll come pick them up if you have more than a few.. (April 7)

 

Send In Your Digital Photos

The Long Island Wrestling Association would like to publicize your photos on our website. Your photos will appear on our photo page and the picture of the week will be highlighted on the front page. Email your photos as an attachment to rsmeehan1@verizon.net

 

 



 

HS Alumni Nights

Wed Jan 21 6PM - Baldwin Alumni night vs Hicksville.

Wed Jan 21 6PM - Hauppauge Alumni and Senior night vs Deer Park.  Alumni should arrive early  Click here for info flyer.

Fri Jan 23 6PM - Island Trees Alumni night vs Hicksville.  RSVP to Carol Carrozza Fiorvanti at sitthrough@aol.com
and to coach at ltuorto@islandtrees.org

 

HS Schedule

When you see a ? in the list of teams, it means the coach has been asked who is in their tournament and hasn't responded.

Results

Sun Jan 25

9:00AM Gene Brigham Inivitational at Minisink Valley

(Honesdale-PA, Maine-Endwell-Sec 4, Middletown-Sec 9, Minisink Valley-Sec 9, Monticello-Sec 9, Northport, Onteora-Sec 9, Port Jervis-Sec 9, Putnam Valley-Sec 1, Red Hook-Sec 9, Smithtown West, Walton-Sec 4)

 

Tue Jan 27

4:15PM North Babylon at Eastport-South Manor 

5:00PM Jericho at Stony Brook 

 

Wed Jan 28

5:30PM East Hampton at William Floyd

4:30PM Holy Trinity at St. Anthony’s (Senior Night)

 

Thurs Jan 29

4:30PM Sewanhaka East at Chaminade

4:30PM St John The Baptist at Stony Brook

????PM St. John the Baptist at Stony Brook

 

Fri Jan 30

6:30PM Mineola at South Side

6:00PM Harborfields at Babylon

6:00PM Port Jefferson at West Islip

6:30PM Northport at Smithtown East

 

Sat Jan 31

9:00AM Herricks Tournament

(Herricks, Southampton)

9:00AM Newburgh Duals

(Chaminade, Hills West, Newburgh-Sec 1, Port Chester-Sec 1, Shoreham-Wading River, Valley Central-Sec 9, Wallkill-Sec 9, Warwick Valley-Sec 9)

10:00AM Ward Melville at Stony Brook

10:00AM West Islip at Central Islip

11:00AM Deer Park at Walt Whitman

12:00PM Bayport-Blue Point at Sayville

9:00AM Mahopac Tournament

(Beacon School-PSAL, Byram Hills-Sec 1, Carmel-Sec 1, Greenville-Sec 1, Kellenberg, Mahopac-Sec 1, Middletown-Sec 9, Washingtonville-Sec 9)

9:00AM Ridgefield Challenge

(John Jay-East Fishkill-Sec 1, Monroe-Woodbury-Sec 9, Ridgefield-CT, St. Anthony's)

 

Wed Feb 4

4:30PM Chaminade at Holy Trinity

 

Thur Feb 5

4:30PM St. Anthony’s at St. John the Baptist

 

Fri Feb 6

5:00PM Chaminade at Kellenberg

 

 

 

 

Jenna Burkert
Pursuing an Olympic Dream

To help support Jenna with her Olympic Dream sends checks made out to the Long Island Wrestling Association to Steve Meehan, PO Box 368, Oakdale NY 11769.  Write Jenna Burkert in the memo or include a note saying that is what it is for.

 

 

Mission Statement

The Long Island Wrestling Association is a voluntary, not-for-profit organization dedicated to fostering, promoting and encouraging the sport of amateur wrestling on Long Island as a means of building character, physical health and well-being, sportsmanship, self-confidence, self-esteem, and positive attitudes about dedication, persistence, intensity and hard work among the younger generation in order to fit them more adequately for their future role in society.

If you think we are heading in the right direction or just enjoy the website please become a member of the Long Island Wrestling Association.  Click here to join!

The Purposes of the Long Island Wrestling Association, Inc.:

To assist young people to compete in the sport of amateur wrestling by sponsoring tournaments and competitions for wrestlers and clinics for wrestlers and coaches.

To assist and facilitate the creation, development and enhancement of youth wrestling programs.

To assist and facilitate the dissemination of information about wrestling events and activities to wrestlers, coaches, parents and fans.

To assist and facilitate the creation of a travel club to allow wrestlers to attend wrestling camps, clinics, competitions and tournaments in other geographic areas.

To assist wrestlers in obtaining USA Wrestling membership cards to allow them to participate in USA Wrestling sponsored events.

To assist and facilitate the creation and development of work programs, summer and part-time internships with various Long Island and New York City corporate sponsors.

To assist and facilitate the creation and development of a foreign student/wrestler exchange program.

To encourage parents and fans to volunteer their time to assist in the development of youth wrestling programs.

To assist and facilitate the dissemination of information to the general public about the sport of wrestling.

To enhance and support media coverage of wrestling events.

To assist Long Island wrestlers in attending the Olympic training camp and in competing on a national and international level.

To offer membership to the general public in the Long Island Wrestling Association, Inc. and to collect membership dues and other contributions from such membership.

To solicit and collect contributions from individuals, groups, business and social organizations, corporations, foundations and governmental entities in order to finance the activities of the corporation.